بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک نوآوری اینترنتی با کارکردهای پول سنتی یا پول حکومتی همانند ( دلار ) است . در واقع خالقان بیت کوین یک شبکه مالی آنلاین طراحی کرده اند که افراد در هر نقطه از جهان می توانند از آن جهت ارسال یا دریافت بیت کوین( ارز رمز گذاری شده) از حساب خود به حساب دیگران اقدام کنند بدون اینکه محدودیت های مربوط به نظام بانکی سنتی را داشته باشد . از بسیاری از جهات بیت کوین همانند شبکه های پرداخت سنتی مانند کارت های اعتباری ویزا یا مستر کارت یا پیپال است . یا همانند کارت های اعتباری شتابی که در کشور ما جهت انتقال وجوه از کارتی به کارت دیگر یا پرداخت از طریق اینترنت بانک صورت می گیرد است.بیت کوین ارز رمزگذاری شده ای است که بر خلاف سایر ارزهای الکترونیک سنتی از یک مرکز ( سرور) مشخص کنترل نمی گردد و توسط هیچ نهاد دولتی در هیچ یک نقاط جهان اداره نمی شود . بیت کوین متن باز است و طراحی آن به صورت عمومی است و همه می توانند در آن مشارکت کنند . در واقع شبکه بیت کوین یک دیتا بیس ( پایگاه داده ) غیر متمرکز است . مزیت نداشتن یک سرور مرکزی و در واقع یک دیتا بیس غیر متمرکز این است که تمام اطلاعات و تراکنش های ها در هزاران کامپیوتری که به صورت داوطلبانه با این سیستم همکاری میکنند در حال گردش است و این عملا در حال حاظر نفوذ به این شبکه را غیر ممکن نموده است . قبل از ابداع بیت کوین شبکه های مالی آنلاین سنتی به یک سرور مرکزی جهت کنترل امنیت شبکه نیازمند بودند اما برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ ساتوشی ناکاماتو با ابداع روش اثبات کار در یک شبکه همتا به همتا توانست معادله را تغییر دهد و راهکار جایگزینی را ارائه کند .

بیت کوین در ۲ مسئله اساسی تفاوت های با روش های سنتی پرداخت دارد.

• همان طور که در چند متن بالاتر نیز به آن اشاره شد بیت کوین هیچ مرکزیتی ندارد . شرکتها، موسسات یا بانکهایی که به دنبال کسب سود هستند، شبکه هایی مانند ویزا، مسترکارت،پیپال یا شبکه شتاب یا شاپرک را مدیریت می کنند. اما هیچ کسی مالک یا کنترل کننده شبکه بیت کوین نیست. بیت کوین یک ساختار فرد به فرد دارد که با صدها کامپیوتر در سرتاسر اینترنت با هم برای پردازش پرداختهای بیت کوین کار می کنند.
• ساختار بدون مرکزیت بیت کوین به این معنی است که بیت کوین اولین شبکه مالی کاملاً باز دنیاست. برای ایجاد یک سرویس مالی در سیستم بانکداری سنتی شما باید با یک بانک قرارداد ببندید و با قوانین دست و پا گیر و بسیار محدود کننده ای روبه رو شوید. شبکه بیت کوین هیچ کدام از این محدودیتها را ندارد. افراد نیازی به هیچ مجوز یا همراهی جهت ایجاد یک شبکه مالی جدید بر پایه بیت کوین ندارند. دومین چیزی که شبکه بیت کوین را خاص می کند این است که بیت کوین، پول یا ارز مخصوص به خودش را دارد. شبکه های ویزا و مستر کارت، تراکنشها را با ارزهای سنتی مانند دلار آمریکا یا یورو انجام می دهند. شبکه شتاب یا شاپرک تراکنشها را با ارز ریال ایران انجام می دهند. اما شبکه بیت کوین تراکنشها را با واحد پولی جدیدی انجام می دهد که واحد پولی این شبکه هم بیت کوین نامیده می شود.
واقعا عجیب به نظر میرسد! اصلا چرا باید کسی از این شبکه پرداخت بر اساس یک واحد پولی تخیلی استفاده کند؟
بله عجیب است. تقریباً هر کسی که این ایده را برای بار اول می شنود واکنش مشابهی دارد: واقعا امکان ندارد. اما مارکت تاکنون اثبات کرده که منتقدین اشتباه می کنند:


این نمودار، قیمت یک بیت کوین را در سال ۲۰۱۷ نشان می دهد. قیمت بطور خارق العاده ای متلاطم بوده است. توجه کنید که این نمودار در مقیاس لگاریتمی است در حال حاضر حدود ۱۶ میلیون بیت کوین در گردش وجود دارد. بنابراین ارزش کل بیت کوینهای شبکه بیت کوین حدود ۲۰ میلیارد دلار است.
۱۰ سئوال در مورد بیت کوین :
اغلب سئوالاتی در ذهن خوانندگان و استفاده کنندگان از این ارز رمزنگاری شده شکل می گیرد که نیاز به پاسخ صریح دارد ما تلاش کردیم که برخی از سئوالات متداولی که اغلب مطرح میشوند را در مقاله زیر بیان و به آنها پاسخ دهیم :

۱) چرا باید از شبکه پرداخت مبتنی بر ارز موهومی استفاده کرد؟عجیب نیست ؟
این موضوع عجیب و غریب است. تقریباً هرکسی در رویارویی اولیه با این ایده واکنش مشابهی دارد: این ایده احتمالاً جواب نمی دهد. اما تاکنون بازار ثابت کرده است که چنین افراد شکاکی، در اشتباهند.
نمودار زیر قیمت یک بیت کوین را از ابتدای سال ۲۰۱۱ تاکنون نشان می دهد، یعنی زمانی که پذیرش ارز توسط جریان اصلی مردمی آغاز گردید. این قیمت به طرز خارق العاده ای تغییر کرده است، مثلاً بیش از ۹۰ درصد ارزش آن، بین ماه های ژوئن تا اکتبر سال ۲۰۱۱ از دست رفت. اما به رشد و ترقی بی چون و چرایی نیز تمایل داشته است. توجه داشته باشید که مقیاس این نمودار، لگاریتمی است و نشان می دهد که ارزش ارز از حدود ۰٫۳ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۱ به حدود ۹۹۰ دلار تاکنون افزایش یافته است.
چرا مردم اینقدر هیجان زده اند؟ هواداران بیت کوین معتقدند که ساختار نظیر به نظیر بیت کوین و موانع محدود برای ورود، امکان ایجاد نسل جدیدی از خدمات خلاقانه مالی را میسر خواهد ساخت و به روش بسیار مشابهی، ساختار باز اینترنت به ارائه خدمات خلاقانه و جدید آنلاین می انجامد. همچنین بسیاری از هواداران بیت کوین این ارز را به عنوان پاد زهری برای گرایش های تورمی بانک های مرکزی می دانند، چون بعداً خواهیم دید که بحث بیت کوین به طور صحیح تفهیم نشده است.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

۲) آیا مردم علاوه بر خرید و فروش، استفاده دیگری هم از این ارز می کنند؟
بله تعدادی زیادی از مردم در نقاط مختلف جهان از این ارز برای مبادلات خود بر روی بستر اینترنت استفاده می کنند، برخی از خدمات آنلاین مثل وب هاستینگ یا شبکه های خصوصی مجازی می فروشند. بقیه، جواهرآلات و محصولات الکترونیکی می فروشند. حتی رستوران ها و فروشگاه های کیک فنجانی وجود دارد که اجناس خود را با بیت کوین می فروشند.
کاربرد دیگر بیت کوین که انتظار می رود در آینده مهم تر شود پرداخت های بین المللی است و میتوان آن را جایگزین خدمات گران قیمت و پردرد سری مثل western union کرد. بیت کوین بین المللی است و کارمزدهایش بسیار کمتر از خدمات انتقال بانکی سنتی است. هنوز برای ساخت چنین سیستم مقرون به صرفه و کاربر پسندی جای کار وجود دارد. اما احتمال دارد که باعث از هم گسیختگی صنایع پرداخت بین المللی شود.
۳) چه کسی بیت کوین را ساخت؟
هیچ کسی مطمئن نیست. این ارز توسط فردی که خودش را Satoshi Nakamoto معرفی می کند ساخته شد.گرچه چندان اهمیت ندارد خالق واقعی بیت کوین چه کسی است زیرا بیت کوین یک پروژه متن باز بوده و توسط تعداد زیادی از توسعه دهندگان و مردم گسترش می یابد اما این سوال همیشه در ذهن هر کسی به وجود می آید که به راستی خالق واقعی بیت کوین چه کسی است. در حالی که ساتوشی ناکاماتو یک اسم ژاپنی به نظر می رسد، ولی سازنده بیت کوین هرگز جزئیات اطلاعات شخصی را فاش نساخته است. او با بقیه هواداران اولیه بیت کوین از طریق تالارهای آنلاین مشارکت کرد ولی هرگز با دیگر اعضای جامعه بیت کوین دیدار حضوری نداشت. سپس اوایل سال ۲۰۱۲ او به تدریج روند توسعه ارز را کاهش داد. آخرین ارتباطات موثق او در سال ۲۰۱۱ انجام گرفت.
مشخص نیست satoshi nakamoto کیست اما می دانیم که اگر حتی خود را نشان بدهد، آدم میلیاردری خواهد بود. میلیون ها بیت کوین در دو سال اول ارز ایجاد شد، و satoshi احتمالاً صاحب صدها هزار از آنهاست. به قیمت امروز، او یک میلیونر تمام عیار است. قبل از ترک این عرصه، nakamoto علم و دانش خود را به پای برنامه نویس نسبتاً خوش رفتاری به نام Gavin Anderssen که در حال حاضر مسئول برنامه نویس پروژه است، گذراند. اکنون اندرسون تحت حمایت مبانی بیت کوینی کار می کند، نزدیک ترین چیزی که جامعه هرج و مرج بیت کوینی نسبت به وجهه رسمی مالی دارد.
۴) بیت کوین ها از کجا می آیند؟
در سیستم های مالی سنتی، پول های جدید توسط بانک مرکزی مثل Federal Reserve ایجاد می شود. اما شبکه بیت کوین بانک مرکزی ندارد. بنابراین این سیستم نیازمند یک مکانیزم متفاوت برای معرفی ارز به گردش مالی می باشد.
طراح بیت کوین این مشکل را به شیوه ای هوشمندانه حل کرد. صدها رایانه در اینترنت پراکنده می شوند تا با همکاری هم، تراکنش های بیت کوین را پردازش کنند. این رایانه ها استخراج کننده نامیده می شوند، به فرآیند تسویه حساب استخراج می گویند به این دلیل که به طور میانگین هر ۱۰ دقیقه یک استخراج کننده بیت کوین یک مسابقه را می برد و یک جایزه می گیرد. درحال حاضر، این جایزه ۱۲٫۵ بیت کوین، یعنی به ارزش تقریبی ۱۲٫۵۰۰ دلار است. این جوایز یک انگیزه قوی برای افرادی که به فرآیند تسویه حساب بیت کوین می پیوندند ایجاد کرده و کمک می کند که ارز غیرمتمرکز باقی بماند. این جایزه طبق یک جدول زمان بندی شده کاهش می یابد: هر چهار سال، این جایزه نصف می شود، از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ ، پیش از این جایزه ۵۰ بیت کوین ارزش داشت و حالا ۱۲٫۵ بیت کوین و الی آخر. اگر با ریاضی حساب کنید، خواهید فهمید که هرگز بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین در محاسبات وجود ندارد. اکنون تقریباً ۱۲ میلیون بیت کوین قابل محاسبه است. بنابراین منبع مالی بیت کوین هرگز بیش از دو برابر مقدار فعلی نخواهد شد.
این موضوع مشکل بزرگی نیست؟ من در کلاس درس اقتصاد یاد گرفتم که شکست قیمت ها یا در واقع (کاهش قیمت ها) ممکن است سبب مشکلات اقتصادی شود. این واقعیت درست است که شکست قیمت ها معمولاً مرتبط با مشکلات اقتصادی است، اما دلیل کم اهمیتی وجود دارد که فکر کنیم این موضوع برای بیت کوین مشکل ساز خواهد شد. زیرا کاهش قیمت ها فقط در صورتی یک معضل محسوب می شود که اقتصاد دانان، از چیزی به نام “واحد حساب” برای سیستم اقتصادی دولت یاد کنند. در حال حاضر در ایالات متحده، حقوق ها، پرداخت های رهن و اجاره ها و دیگر الزامات مالی طولانی مدت به دلار قیت گذاری می شود. در نتیجه اگر ارزش دلار به طور غیرمنتظره افزایش یابد، این قیمت های چسبنده می تواند موجب تحریفات شدید اقتصادی شود. کارفرمایانی که قادر به کاهش دستمزدها نیستند، با مشکل تشکیل لیست حقوقی مشکل دارند. صاحب خانه ها که قادر به پرداخت بدهی های خود نیستند، با پرداخت هزینه های رهن خود مشکل دارند. مستاجرین متوسل به اجاره هایی می شوند که قادر به پرداخت آنها نیستند. نتیجه چیزی جز بحران اقتصادی نیست. به ندرت اتفاق می افتاد که کسی از بیت کوین به عنوان واحد حساب استفاده کند. شما باید یک دیوانه باشید که با بازپرداخت یک وام ۱۰۰ بیت کوینی به مدت ۱۰۰ سال یا کار کردن در جایی که حقوق تان با بیت کوین قیمت گذاری شود، موافقت کنید. حتی مبنای بیت کوین که به کارمندانش بر اساس بیت کوین پول می پردازد، هنوز حقوق کارمندانش را به دلار می دهد، بدین صورت که حقوق های دلاری کارمندان را به اعداد بیت کوینی مطابق با دلار، در موعد پرداخت، می پردازد. در نتیجه نوسانات ارزش بیت کوین، منجر به شکست های اقتصادی ای که نوسانات در ارزش ارزهای سنتی ایجاد می کند، نمی شود.
۵) چطور بیت کوین را به دست آورم؟
یک راه این است که بیت کوین ها را خودتان استخراج (ماین)کنید. اما برای مبتدیان انتخاب خوبی نیست. برای هر کس دیگر، بهترین شرط این است که آنها را به ارز رایج خرید کنید.
وبسایت هایی که به عنوان صرافی معروفند، به شما اجازه تجارت بیت کوین به ارز رایج با دیگر کاربران را می دهند. حتی coinbase که پول نقد را از حساب بانکی شما بازپس می گیرد و آن را به نرخ مبادله ارزی، به بیت کوین ها منتقل می کند، سهولت بیشتری دارد. چندین دستگاه ATM بیت کوین در حال رونمایی هستند، که به طور مستقیم پول کاغذی را در ازای بیت کوین رد و بدل می کنند.
گزینه سومی هم پیش روی کسانی هست که هیچ کدام از دو پیشنهاد بالا را نمی توانند انجام دهند . شما میتوانید در ازای فروش کالا از مشتریان خود بیت کوین دریافت کنید و آن را به ارز رایج کشور خود تبدیل کنید از نظر ما این گزینه بهتری نسبت به دو گزینه مطرح شده در پاسخ سوال پنجم است زیرا که احتمال متضرر شدن شما به شکل قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و شما میتواند تجارت خود را در همه کشورهای جهان گسترش داده و یک تجارت بین المللی داشته باشید .
۶) آیا برای نگهداری بیت کوین نیاز دارم حساب بانکی باز کنم ؟

خوشبختانه یکی از مزیت های بیت کوین نسبت به روش های سنتی این است که شما نیاز ندارید به هیچ شعبه ای از بانک مراجعه و نسبت به باز کردن حساب اقدام کنید بلکه میتوانید بیت کوین های خود را نزد خود نگهدارید و یک کیف پول مستقل برای خود داشته باشید .
حساب شما همان کیف پول شماست و بیت کوین ها در کیف های پول ذخیره می شوند. در کیف های پول فقط پرونده هایی است که حاوی کلیدهای رمزگذاری یا کدهای سری هست که به شما اجازه می دهد بیت کوین هایتان را به افراد دیگر ارسال کنید.
چندین انتخاب وجود دارد :
یک ) آنها را خودتان بوسیله یکی از برنامه های بیت کوینی موجود برای Mac ، رایانه شخصی و اندروید نگهداری کنید.
دو ) به وب سایت شخص ثالث معروف به کیف پول آنلاین بسپارید.
سه ) معروف به کیف پول کاغذی است که شما کلید های رمزگذاری خود را چاپ کرده و در محل امنی مثل صندوق سپرده امن نگهداری می کنید .
چهار) میتوانید بیت کوین را در ولت های سخت افزاری که امنیت بالایی دارند نگهداری کنید .
هر کدام از انتخاب ها، خطراتی دارد. اگر بیت کوین خود را خودتان نگهداری کنید، ممکن است آنها را بواسطه یک هکر، سوختگی دیسک سخت یا گم شدن موبایل، از دست بدهید. اما اگر از شخص ثالث استفاده کنید، نگرانی شما بابت کلاه برداری یا ورشکستگی است . بازار بیت کوین بسیار ناامن است، بنابراین اگر به طور اتفاقی، خدمات نامعتبر کیف پول آنلاین را انتخاب کنید، روش های حفاظتی قانونی اندکی جود دارد. کیف پول کاغذی از تله های روش های دیگر دوری می کند اما تنظیم صحیح آنها به مهارت نیاز دارد و البته اگر تکه ای از کاغذ را گم کنید، بدشانسی می آورید. در مقاله بعدی آموزش ساخت و استفاده از ولت های بیت کوینی را آموزش خواهیم داد .
۷) من بیت کوین دارم و یک روش امن برای نگهداری آنها پیدا کردم. حالا با آنها چکار کنم؟
هزاران معامله گر بیت کوین آنلاین هستند که هرچیزی را به شما می فروشند، از آمازون گرفته تا هتلها و خرید بلیط هواپیما. همچنین می توانید بیت کوین ها را در زندگی واقعی خرج کنید. برای خرج آنها به صورت شخصی، به یک برنامه موبایلی بیت کوین نیاز دارید. در کل فروشگاهی که از آن خرید می کنید به شما QR Code نشان می دهد که نشان دهنده تراکنش بیت کوین است، شما بعد از آن QR Code را با موبایل خود اسکن کنید، برنامه موبایلی تعداد بیت کوین مورد نیاز برای خرید را به شما ارسال می کند. سپس شما همراه با خریدهایتان از درب فروشگاه خارج می شوید.
امروزه انتخاب هایی برای تراکنش های بیت کوینی شخص به شخص در حال گسترش است . Kashmir hill از مجله فوربز به مدت یک هفته زندگی اش را با بیت کوین گذراند. چون او در شهر پیشرفته سانفرانسیسکو زندگی می کرد، قادر بود معامله گرانی که بیت کوین را قبول داشتند، پیدا کرده و با آنها داد و ستد کند .
۸) آیا باید بیت کوین بخرم؟
این کاملاً به شما بستگی دارد. چند دلیل وجود دارد که شما ممکن است بخواهید بیت کوین خریداری کنید:
برای خرید کالا، خدمات و یا برای احتکار یا (سرمایه گذاری بر روی چیزی یا کالایی و انتظار بابت افزایش قیمت آن)، اما همیشه اینطور نیست که برای خرید بیت کوین باید آن را خرید، میتوانید آن را در ازای دادن خدمات به دست آورد و تبدیل به پول رایج کشور خود کرد .
امروزه استفاده از بیت کوین مرسوم تر شده است، افراد عادی جامعه بدون شناخت عمیق، می توانند از آن استفاده کنند، از آمازون خرید کنند یا برای خرید بلیط هواپیما و گیفت کارتهای هدیه از آن استفاده کنند. اما در مورد نگهداری و فروش بعدی آن باید مراقب بود، با احتیاط عمل کنید، و بازار را به خوبی مطالعه کنید.
۹) اگر مردم نباید بیت کوین بخرند پس این همه مطالب درمورد بیت کوین برای چیست؟
باز هم مشابه اینترنت آموزنده است. تا دهه ۱۹۹۰، اینترنت یک تکنولوژی کاربردی برای استفاده مردم عادی نبود یا اینکه از برنامه های پیچیده متنی استفاده می شد و شما مجبور بودید برای استفاده موثر از آن، متخصص رایانه باشید.
اما در سال ۱۹۹۰ ، اگر کسی قابلیت و کاربرد اینترنت را برای استفاده عمده مردم پوچ می دانست، احمقانه بود. با گذشت زمان، کارآفرینان زیرساخت های اصلی اینترنت را به دست گرفته و خدمات مبتکرانه و کاربر پسند آنلاینی همچون گوگل، فیس بوک و یوتیوب را ایجاد کردند. حامیان بیت کوین یقین دارند که اتفاق مشابهی برای بیت کوین رقم خواهد خورد. شبکه خام بیت کوین خیلی قابل دسترس نیست اما کسب و کارهای نوپایی مثل coinbase و همین وبسایت ما (ردپی) به آرامی آن را جبران می کنند.
۱۰) آیا ممکن است بیت کوین پول رایج را عوض کند؟

این ممکن است، اما خیلی محتمل به نظر نمی رسد. مردم می خواهند از ارزی استفاده کنند که اکثریت مردم دیگر استفاده می کنند و در ایالات متحده این ارز رایج، در آینده دلار خواهد بود که مطلوب است، اگر بیت کوین ارز استاندارد اقتصاد ایالات متحده شود، ذخیره پول ثابت آن خطر جدی رو به رشدی را در جهت رکود اقتصادی ایجاد می کند.
به هر حال ممکن است اتاق های زیادی برای بیت کوین وجود داشته باشد تا شبکه مالی سنتی را تکمیل کند. با این وجود، پی پال تحت فشار قرار می گیرد چون شبکه های مالی سنتی روز، همه نیازهای کاربران را جوابگو نیست.
ساختار باز بیت کوین ممکن است به آن اجازه دهد که حتی شکننده تر عمل کند. بعید است که مردم حتی از شبکه های مالی سنتی دوری کنند اما ممکن است یک بازار ارزشمندی برای خدمات بیت کوینی وجود داشته باشد که خدمات مشخصی را موثرتر یا مقرون به صرفه تر از جایگزین های سنتی انجام دهد.

https://t.me/Parstarazgroup

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *