شرایط مراجعه مأموران مالیاتی

شرایط مراجعه مأموران مالیاتی

طبق مصوبه مجلس شرایط مراجعه مأموران مالیاتی به محل فعالیت مؤدی مشخص شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان در جریان بررسی لایحه پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان با ماده (۴) این لایحه با ۱۶۸ رأی موافق، ۲رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۴ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

طبق ماده (۴) این لایحه، اصل بر صحت معاملات ثبت شده مودی در سامانه مودیان است مگر خلاف آن اثبات شود. مأموران مالیاتی جز در مواردی که مودی از ثبت نام در سامانه امتناع کرده و یا به ترتیبی که در ماده (۹) ذکر شده اثبات شود که در ثبت معاملات خود در سامانه مودیان تخلف نموده است حق مراجعه به محل فعالیت مودی و مطالبه دفاتر، اسناد و مدارک وی و رسیدگی به آنها را ندارد./فارس

 تفاوت بین وجوه ” نزد تنخواه گردان ” و ” صندوق ” در حسابداری

 با وجود برخی شباهت ها بین حساب صندوق و تنخواه گردان در حسابداری تفاوت هایی نیز بین آنها به شرح زیر وجود دارد:

در حسابداری  وجه نزد صندوق ، در اختیار فردی است که مسئول خرید نمی باشد در حالیکه تنخواه در دسترس افرادی معمولا قرار می گیرد که مستقیما با فرآیند خرید در ارتباط هستند.

تنخواه معمولا برای پرداختهای جزیی و مستمر شرکتها می باشد حال آنکه صندوق عموما در شرکتهایی استفاده می شود که در عملیات جاری آنها دریافت و پرداخت وجه نقد نیاز می باشد مانند فروشگاه های زنجیره ای و سوپر مارکت ها.

مبلغ تنخواه معمولا دارای سقف مشخصی می باشد که با توجه به هزینه ها و آیین نامه های داخلی شرکت تعیین می گردد ولی در حساب صندوق این محدودیت وجود ندارد.

معمولا دریافت و به ویژه هر پرداخت صندوق با دریافت تاییدیه از مدیران انجام می شود در صورتی که پرداخت های تنخواه با توجه به آیین نامه تنخواه گردان شرکت انجام می شود و به ازای هر صورت تنخواه که شامل هزینه های متعددی می باشد یک بار تاییدیه دریافت می شود.

تنخواه در طی مدت زمانی معین و یا اتمام وجه تسویه و یا شارژ می شود در حالیکه این مورد در خصوص صندوق انجام نمی شود.

وجه موجود در دست تنخواه گردان طلب شرکت از آن شخص می باشد و در صورتی که در پایان سال دارای مانده باشد باید به حساب بانکی شرکت واریز شود و یا به صندوق عودت گردد. در حالیکه صندوق دارایی شرکت می باشد و در پایان سال در سرفصل نقد و بانک طبقه بندی می شود.

نامه مورخ ۱۱/ ۹/ ۹۷ مدیرکل دفتر اطلاعات مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در پاسخ به استعلام …. مبنی بر اینکه ؛《اجاره املاک》و《نقل و انتقال املاک》برای عملکرد سال های ۱۳۹۱ الی ۱۳۹۴ مشمول ارسال فهرست معاملات نبوده و برای عملکرد ۱۳۹۵ نیز با توجه به اینکه برابر بخشنامه شماره ۸۶/ ۹۵/ ۲۰۰ مورخ ۱۳/ ۱۱/ ۹۵ نحوه ارسال فهرست معاملات مطابق ترتیبات قبل اعلام گردیده ، موضوعیتی از بابت ارسال فهرست این دو مورد (اجاره املاک و نقل و انتقال املاک) نداشته است.

 اندوخته قانونی و مقدار آن

طبق ماده ۱۴۰ اصلاحیه قانون تجارت، یک بیستم سود خالص هر سال باید به عنوان اندوخته قانونی در نظر گرفته شود . ازطرف دیگر ، طبق ماده ۲۳۸ همان اصلاحیه ، مبنای محاسبه اندوخته قانونی ، سود خالص پس از وضع زیان های وارده در سالهای قبل تعیین شده است.

بنابراین ، در شرایطی که شرکت زیان انباشته (سنواتی ) دارد؛ تنها، رقم سود خالص سال جاری نباید مبنای محاسبه اندوخته قانونی قرار گیرد بلکه لازم است جمع زیان سنواتی از رقم سود خالص سال جاری کسر و یک بیستم مازاد محاسبه و به عنوان اندوخته قانونی در نظر گرفته شود.

اندوخته قانونی طبق قانون تجارت و حسابداری باید هر ساله ۲۰ / ۱ معادل ۵% سود شرکت جهت اندوخته قانونی ذخیره شود تا به ۱۰% سرمایه برسد واین اندوخته اجباری در صورت سودده بودن شرکت است  ولی اندوخته عمومی و احتیاطی اختیاری و بسته به پیشنهاد هیات مدیره وتصویب مجمع میباشد.

نکته مهم در خصوص اندوخته قانونی در حسابداری این است که در صورتی که یک واحد تجاری مبلغ اندوخته قانونی خود را از سقف تعیین شده (۵ درصد سرمایه) بیشتر در نظر گرفته باشد (مثلا ۷ درصد) تحت هیچ عنوان اجازه کاهش مبلغ اندوخته خود را نخواهد داشت.

ضمنا طبق تبصره ۲ ماده ۱۵۸ قانون تجارت انتقال اندوخته قانونی به سرمایه ممنوع می باشد.

 

 مهمترین نسبتهای سودآوری

نسبتهای سودآوری، میزان سودآوری شرکت در یک دوره را نشان می دهند. توانایی تحصیل سود و بازده کافی سرمایه گذاری، معیار سلامت مالی و مدیریت موثر شرکت است.

 مهمترین نسبت ها در حسابداری

حسابداری و  نسبت سود ناخالص:

حاشیه سود ناخالص، درصد هر ریال فروش را نشان می دهد که پس از کسر قیمت تمام شده کالای فروش رفته باقی می ماند. هر چه سود ناخالص بیشتر باشد، بهتر است.

حسابداری و  نسبت سود خالص:

حاشیه سود خالص، نسبت سودخالص به فروش است. این نسبت، سودآوری درآمدها را نشان داده، در نتیجه معیار مهمی برای ارزیابی عملکرد عملیاتی شرکت می باشد.

حسابداری و  بازده سرمایه گذاری:

بازده سرمایه گذاری معیار مهمی در حسابداری برای اندازه گیری عملکرد است و سود حاصل از سرمایه گذاریها را نشان می دهد. دو نسبت برای ارزیابی بازده سرمایه گذاری وجود دارد که عبارتند از بازده مجموع دارائیهآ و بازده حقوق صاحبان سهام

بازده مجموع داراییها، میزان سود شرکت نسبت به کل دارائیهای به کار گرفته شده را نشان می دهد.

حسابداری و بازده حقوق صاحبان سهام عادی:

بازده سرمایه گذاری صاحبان سهام عادی را نشان می دهد

https://t.me/Parstarazgroup