فرار ۹۵ درصد شرکت‌‌ها از حسابرسی

فرار ۹۵ درصد شرکت‌‌ها از حسابرسی

هرساله با نزدیک‌شدن به فصل زمستان، شرکت‌های اقتصادی و بازرگانی برای ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده خود به تکاپو می‌افتند. طوری‌که بعضی صاحبان شرکت‌ها تلاش می‌کنند حتی پیش از موعد قانونی به ارائه صورت‌های مالی خود بپردازند و به ماده ۲۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم عمل کنند، اما عده‌ای دیگر سعی دارند با استفاده از ترفندهای مختلف به نوعی قانون را دور بزنند.

در این بین شرکت‌هایی هم هستند که به‌خودی خود از ارائه صورت‌های مالی حسابرسی‌شده معاف هستند و بدون دغدغه در این زمینه به ادامه فعالیت می‌پردازند.
متاسفانه بیشتر این شرکت‌ها هر ساله به حجم عظیمی از منابع دولتی دسترسی دارند، اما خود را ملزم به گزارش‌دهی نمی‌دانند.

بر این اساس یکشنبه‌شب دبیرکل جامعه­ حسابداران­ رسمی با حضور در گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت:

۶۰۰ شرکت دریافت‌کننده ارز دولتی جزو شرکت‌هایی هستند که حسابرسی نمی‌شوند و اطلاعاتی درباره فعالیت آنها وجود ندارد.
سیدمحمد علوی افزود: با اینکه این موضوع را به همه مراجع قانونی منعکس کردیم، اما پاسخی دریافت نکردیم.

ماده‌ ۲۷۲ قانون مالیات‌های مستقیم اصلاحی مصوب ۳۱ تیر سال ۹۴ مجلس، کلیه‌ واحدهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی را ملزم به ارائه‌ صورت‌های مالی حسابرسی‌شده توسط سازمان حسابرسی یا موسسات حسابرسی عضو جامعه‌ حسابداران رسمی ایران می‌کند. اما همچنان شاهد امتناع برخی شرکت‌ها از تمکین به قانون هستیم. شرکت‌‌هایی که معمولا در صف اول دریافت ارز دولتی و تسهیلات مختلف هستند، اما زمانی که صحبت از ارائه گزارش‌های مالی و اظهارنامه مالیاتی می‌شود دیگر حتی نامی از آنها دیده نمی‌شود.
در این زمینه دبیرکل جامعه حسابداران­ رسمی گفت: ۶۰۰ شرکت دریافت‌کننده ارز دولتی جزو شرکت‌هایی هستند که حسابرسی نمی‌شوند و اطلاعاتی درباره آنها نداریم.

به گزارش صداوسیما، سیدمحمد علوی افزود: این موضوع را به همه مراجع قانونی منعکس کردیم، اما پاسخی از سوی آنها دریافت نشد. او به برخی از سازوکارهای مبارزه با فساد و پیشگیری از آن اشاره و اضافه کرد: اکنون ما فقط با مفسد مبارزه می‌کنیم، در حالی که مفسدان در حال تکثیر هستند و باید با فساد مبارزه کرد.
علوی با اشاره به اینکه در زمینه شفافیت مالی قوانین زیادی داریم، تاکید کرد: متاسفانه کسی به این قوانین توجه نمی‌کند و قوانین را بد می‌نویسیم که حتی ضمانت اجرای لازم را هم ندارند. او با اشاره به تصویب آیین‌نامه افزایش راهکارهای تقویت حسابرسی و ضمانت اجرایی حسابرسی مصوب هیات‌وزیران در اردیبهشت سال ۱۳۸۸ عنوان کرد: در این آیین‌نامه قید شده است که هرگونه تخصیص ارز و تسهیلات ریالی باید صورت‌های مالی حسابرسی‌شده داشته باشند. از این رو ما تخلفات را کشف و اعلام می‌کنیم، اما با آن برخورد نمی‌شود. متاسفانه سیستم‌ها و سامانه‌های ما جزیره‌ای هستند و دستگاه‌ها، اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک نمی‌گذارند و با این روش به نتیجه نمی‌رسیم.

دبیرکل جامعه­ حسابداران­ رسمی افزود: در کشور ما حدود ۶۵۰ هزار شخصیت حقوقی داریم که از دیدگاه مرجع ثبت شرکت‌ها، فعال هستند، اما سازمان امور مالیاتی اعلام می‌دارد که فقط حدود ۳۰۰ هزار اظهارنامه مالیاتی دریافت می‌کند. او ادامه داد: از این تعداد فقط حدود پنج درصد آن یعنی حدود ۱۵ هزار شرکت حسابرسی می‌شود که شاخص فوق‌العاده پایینی برای شفافیت و پاسخگویی است. مبارزه با فساد نباید دستاویز تسویه حساب‌های سیاسی قرار گیرد زیرا در این صورت مبارزه به حاشیه رانده می‌شود.
اعتبارمالیاتی در ارزش افزوده:

بهتر است بدانیم که فاکتور های خرید دارای ارزش افزوده یا همان اعتبار مالیاتی به راحتی و تنها با دریافت فاکتور از کارخانه و یا فروشنده، قابل اثبات نخواهد بود و برای داشتن اعتبار مالیاتی مناسب باید به موارد زیر توجه داشت:

۱- ثبت آمار معاملات دقیق از جانب هر دو طرف خریدار و فروشنده
۲- داشتن مدارک مثبته مانند بارنامه، و یا مدارک واریز وجه مربوط به فاکتور
۳- داشتن فاکتور با استانداردهای مناسب و مورد قبول واحد مالیاتی
۴- هم خوانی مبالغ اظهارنامه ارزش افزوده و آمار معاملات و فاکتورها
۵- ارائه به موقع فاکتورها به واحد مالیاتی به شکل مناسب و با استاندارد های حسابداری

قطعی شدن مالیات در یکی از شرایط ذیل تحقق می یابد:

الف-قبول و تمکین مالیات مندرج در برگ تشخیص مالیات و یا پرداخت آن به وسیله مؤدی مالیاتی و یا عدم اعتراض مؤدی به برگ تشخیص مالیات ظرف مدت سی روز از ابلاغ به وی (ماده ۲۳۹ ق.م.م)

ب-رفع اختلاف با مؤدی به وسیله رئیس امور مالیاتی با اختیار قانونی (موضوع ماده ۲۳۹ ق.م.م.)

ج-عدم اعتراض مؤدی به رای هیأت حل اختلاف مالیاتی بدوی ظرف بیست روز از تاریخ ابلاغ آن و یا پرداخت مالیات مشخص شده در رأی مزبور (ماده ۲۴۷ ق.م.م)

د- صدور رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی تجدیدنظر (ماده ۲۴۷ ق.م.م)

ه- صدور رأی هیأت حل اختلاف مالیاتی هم عرض (ماده ۲۵۷ ق.م.م)

و-صدور رأی هیأت سه نفری (موضوع ماده ۲۵۱ مکرر ق.م.م)

فرار ۹۵ درصد شرکت‌‌ها از حسابرسی

https://t.me/Parstarazgroup